DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

  • 2019-03-03

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, bireyin yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmayan aşırı hareketlilik, istekleri erteleyememe (dürtüsellik) ve dikkat sorunları ile kendini gösteren bir psikiyatrik bozukluktur. Kişiden kişiye farklılaşarak; dikkat eksikliğinin baskın olduğu tip, hiperaktivite – dürtüselliğin baskın olduğu tip ve  birleşik tip olarak görülebilir.

Bu teşhisin doğru olarak kullanılabilmesi için çocukta görülen bulguların şiddeti, sıklığı ve ne zamandır devam ettiği bilgileri önemlidir. Çocuk yaşlarda başlayan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocuğun ömür boyu yaşam kalitesini etkileyebilecek güçte bir problemdir ve muhakkak teşhis/tedavi edilmesi gerekmektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun erken dönemde fark edilmesi ve gerekli desteğin sağlanması, çocuğun yaşam kalitesini büyük ölçüde artırır. Sorunun, geç tanılanması ve gerekli müdahalelerin yapılmaması çocuklukta olduğu gibi ergenlikte ve yetişkinlikte de ciddi sorunlara yol açabilir.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar bazı davranışlarıyla gözetmenlere ipucu verirler. Örnek: çocuğunuzun sizi dinliyormuş gibi görünüp aslında dinlemediğini, sürekli başka hayallere daldığını gözlemliyor olmak dikkat eksikliği belirtilerinden biri olabilir. Bir oyunu veya faaliyeti tamamlamadan diğerine geçmek ve bunu sürekli tekrarlıyor olmak da dikkat eksikliği belirtileri arasında yer alır.

İDEM Dikkat Geliştirme Ve Aile Danışmanlık Merkezi olarak, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tedavisinde çocuklara ve ailelerine özel eğitim alanında destek vermekteyiz.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

 

İletişim Formunu Doldurun Biz Sizi Arayalım...

Call Now Button