EBEVEYN VE ÇOCUKLARA ÖNERİLER

EBEVEYN VE ÇOCUKLARA ÖNERİLER

  • 2019-05-03

EBEVEYN VE ÇOCUKLARA DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ VE OKUL BAŞARISINI ARTTIRMAYA YÖNELİK ÖNERİLER :

 

1) Çalışma Programının Oluşturulması :

planlama yapılırken çocukla birlikte oluşturulması önemli,çünkü yapılacak olan çalışmalar çocuğun sorumluluğunda olucağı için bu konularla ilgili olarak yapılan düzenlemelerde çocuğun söz sahibi olması yapılan planlamaların uygulanmasında çocuğun daha istekli ve katılımcı olmasını etkiler.Hazırlanan bu program mutlaka çocuğun görebiliceği yerlere asılmalı.

 

2) Zamanlama :

Çocuğun hemen okuldan eve geldiğinde ders çalışması uygun olmadığı gibi eve geldiğinde televizyon karşısına geçmeside uygun olmayacaktır, bu hem çalışabiliceği zamanı azaltır hemde konsantrasyon eksikliği meydana getirebilir.Bu nedenle ebeveynler çocuklarla konuşup makul bi dinlenme süresinden sonra çalışma saati planlanabilir.

 

3) Çalışma Programı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar :

Ödevlerin yapılması için bir program oluştururken sadece ders çalışılacak zamanı değil,oluşturulan programın çocuğun tüm gününü planlayacak şekilde olması daha etkili olur. Örneğin;okuldan geliş saati,dinlenme saati,oyun saati, çalışma saati yemek saati gibi düzenlemelerde programın içine dahil olursa çocuğun kendi hayatını planlaması ve organize etmesi kolaylaşır.Buradaki önemli husus programın katı ve bozulamaz olması gibi yanlış bir beklenti geliştirmemektir.Amacımız çocuğun günlük yaşantı düzenini takip edebilmesi ve bilmesidir.

 

4) Düzenli Şekilde Ev Ödevlerini Yapma:

Okulda,sınıf içerisinde not almak ,grup ile etkinlik ,öğretmeni dinlemek gibi bir takım çalışma becerileri gelişmektedir. Evde çalışma becerilerinin gelişmesi içinde ödevler devreye girmektedir.Ev ödevleri çocuğun birincil belkide hayatta aldığı ilk sorumluluktur. Bu sorumluluğu en başında öğretmek ve yerine getirilmesi için ebeveynler olarak destek olunsada sonrasında durum böyle olmamalıdır.

5) Çalışma Ortamının Önceden Belirlenmesi:

Nasıl günlük hayatta bulaşıkları banyoda yıkamıyorsak, çalışmayı da evin farklı bölümlerinde (televizyon karşısında, salonda, mutfakta, yatak üzerinde) yapmamak gerekir. Çalışma yeri her zaman özel bi oda olmayabilir fakat bir çalışma köşesi hazırlamak çocuğun verimli çalışmasına yardımcı olur.Çalışma için ayrılan köşenin dikkat dağıcı unsurlardan uzak olması ve yeterli derecede aydınlık olması gerekmektedir. Masada sadece ders çalışmak için gereken gereçlerin bulunması önemlidir ve ders çalışmaya başlamadan önce bu araç gereçler masaya konulursa bu çocuğun masadan kalkmasını önler ve dolayısıyla çocuğun dikkatinin dağılmasını önler.

 

6) Çalışma Zamanının Düzeninin Belirlenmesi:

Çalışma yerini ayarlandıktan sonraki aşama çalışma zamanını ayarlamaktır.Bu konuda ilk başlangıçta çocuğunuza yol gösterebilirsiniz. Örneğin; Matematik ödevlerini yapmak ne kadar zamanını alır yada hangi dersin ödevi daha zordur ? Hangi derse çalışmak daha fazla zaman gerektirir? Bunlara göre en fazla zorluk ve dikkat gerektiren ödevlerin daha önce yapılması önerilebilir ya da iki zor dersin arasına bir kolay ders yada çocuğa daha eğlenceli gelen bir ders konulup çocuğa tercih yapma hakkı tanınabilir. .Ya da çocuğumuzun kolay diye kabul ettiği ve daha zevkle yaptığı ödevlerle başlayıp araya daha zorlandıklarını koyarak tamamlaması da iyi bir yöntem olabilir.

 

7) Aşamalı Bir Şekilde Ders Çalışma Süresini Arttırmak:

Çocuğunuzun özelliklerine göre ders çalışma süresini ve miktarını adım adım arttırabilirsiniz.Burdaki önemli nokta hedeflerin çocuğunuzun başarabiliceği düzeyde olmalıdır. Eğer çocuğa kendi başarabiliceği hedefler konulursa yapabildiğini görüp derse karşı motivasyonu artacaktır.Örneğin okumayı sevmeyen bir çocuğun bir oturuşta 10 sayfa kitap okumasını beklemek onu tamamen bu durumdan uzaklaştırabilir.

 

8) Çalışma Saati Sırasında:

Çalışmanın sonlarına doğru çocuğunuz iyice sıkılgan hale geldiğinde ve masa başından kalkmaya hazırlanırken ondan son bir soru daha çözmesini yada son bir paragraf daha okumasını teşvik ederseniz böylece çocuk kendi ders çalışma davranışını kontrol etmeyi öğrenecektir.

 

9) Okul Hazırlığının Yapılması:

Okulda verilen ödevlerin yapılması tabiki çok önemlidir fakat bir diğer önemli hususta okula hazırlıklı gitmektir. Ertesi gün ki ders programına göre çocuğun çantasını ve gerekli araç gereçleri hazırlaması çocuğun sorumluluk prensibi geliştirmesi açısından önemlidir.

10) Eğer Çocuğunuz Çalışmak İstemiyorsa

Zaman zaman tabiki çocuklar ders çalışmaktan sıkılabilir ve bu durumu ertelemeye çalışabilirler. Bu çok doğaldır , fakat bu noktada ebeveynleri olarak yapılması gereken husus çocuğun o anda yaşadığı sıkıntıyı dinleyip onu anlamaya çalışmak olacaktır. ‘Çalışmak istemiyorum’ diyen bir çocuğa çeşitli vaatlerle ödevini yaptrımaya çalışmak durumu karmaşıklaştırabilir. Bu durumlarda ‘matematik ödevin canını sıkıyor sanırım ‘ demek gibi cümleler durumu daha kolaylaştırabilir.

 

11) Çalışma Verimini Arttırmak Adına:

Çocuğunuzun ders çalışma bitiminde çocuğunuzun da yapmaktan hoşlandığı bir etkinlik ile ödüllendirilebilir.

 

12) Tekrar Etmek:

Öğrenilenler zamanla unutulabilir. Unutmayı önlemenin iki yolu vardır. Bunlardan biri öğrenilen bilgileri yeri geldikçe kullanmak, diğeri de aralıklı olarak tekrar etmektir.
Öğrenciler öğrendiklerini yeri geldikçe kullanırken hem bunların işe yaradığını görecekler, hem de yeni bilgiler edinmeye motive olacaklardır. Aralıklı olarak yapacakları tekrarlar sayesinde ise bir taraftan eski öğrendiklerini hatırlarken diğer yandan da sınavlara her an hazır durumda olacaklardır.

 

13) Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak:

Ana okuldan itibaren çocukların kitapla buluşturulmasının soyut düşünmeye ve hayal gücüne olumlu katkısı vardır.Yalnızca çocuğa kitap oku telkini vermek değil aileninde çocukla beraber kitap okuması çocuğu kitap okumaya karşı özendirecektir. Okuma alışkanlığı kazandırmak çocuk için bir sonraki adımı kolaylaştırmak demektir.

 

 

14) Kısa Molalar Vermek:

Ders aralarına boşluklar koyarak kısa kısa dinlenme molaları oluşturun. En fazla 40 dakikalık bir çalışma süresinden sonra ara vermesine fırsat verelim.

 

15) Problemi Belirlemek:

Ders çalışırken çalışmanıza ne engel oluyorsa problemi belirleyip bunu ortadan kaldırmak.Örneğin bu televizyon,telefon,ortamın sesli oluşu ,aile içi problemler ya da okulda yaşadığınız bir sorun da olabilir dersten kopmanıza her ne sebep oluyorsa çözerek ders çalışmaya devam edin.

 

16) Çalar Saat Yöntemi:

İlk yıllarda ödevlerin yapılmasını bir oyun haline getirebilirsiniz.Çocuğun ödevinin bitmesinin ne kadar süreceğini tahmin etmesini isteyebilirsiniz. zamanı ayarlayabileceği bir çalar saat yardımı ile bu sürede bitirip bitiremediğini görebilirsiniz. Ayrıca bir matematik probleminin çözümü için zaman tutarak ne kadar kısa sürede çözebileceği konusunda iddiaya girerek ödev yapmayı eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

 

17) Ödüllendirme Sistemi:

Okulun ilk yıllarında ödev yapmak çocuklar için zor bir iştir bu sebeple onları motive etmek amacı ile bir ödül sistemi kurabiliriz.Puanlar günlük ,haftalık,aylık ya da daha uzun süreli olarak değerlendirilebilir. Çocuğumuzla birlikte onun hoşuna gidecek isteklerini ve kazanmak isteyeceği ödülleri sıralayalım. Günlük ödüller fazladan yarım saatlik daha fazla geç yatma hakkı , haftalık olarak sevdiği bir video kasetinin kiralanması, istediği bir yere yemeğe gitmek gibi örneklenebilir. Uzun vadeli olarak ise bir arkadaşıyla sinemaya gitmek ya da bir arkadaşını eve yatılı davet etmek, küçük bir oyuncak satın almak olabilir.

 

18) Amaç Belirleme:

Öncelikle yakın hedefler belirleyip giderek uzaktaki hedefe ulaşmak. Örneğin hedefleri sınıfını geçmek veya matematik dersinden yüksek not almaktan, üniversite sınavını kazanmak gibi yüksek hedeflere çıkarmak.

 

19) Not Tutmak:

Yazılı hale getirilmeyen bilgiler çok çabuk unutulur. Buna bağlı olarak öğrenci derste dinlediği konuyu çok fazla ayrıntılandırmadan not tutmalıdır. Mümkünse her ders farklı bir deftere not alınmalı, not alırken yazı düzenine dikkat edilmeli ve olabildiğince renkli kalemler kullanılmalıdır.(Not ne kadar güzel görünürse öğrencinin çalışma isteği artar.)

20) Altını Çizme Tekniği:

metni daha iyi anlamak veya daha sonra çalışmak için bir metnin veya paragrafın en önemli kısımlarının altını çizebilir.

 

21) Uyku:

Araştırmalara göre çalışmanın sonrasında doğrudan uykuya geçildiğinde öğrenilen bilgiler hafızada daha kalıcı bir hale geliyor.Günlük ödev rutininde bunu uygulamak zor olsada , sınav döneminde uygulanırsa bilgilerin ertesi güne tazeliğini korumasını sağlar.

 

22) Yiyecek/İçecek:

Çalışma saatine özel yiyecek/içecekleri de bu rutinin bir parçası yapabilirsiniz. Özellikle, fındık, ceviz gibi atıştırmalıklar, taze meyve suyu, hem zihinsel hem fiziksel açıdan faydalı seçenekler.

 

23) Ders Araç Gereç Seçimi:

Ders araç gereçlerini, onun ilgi duyduğu alana göre, kendi kendine seçmesine izin vermek ders çalışmaya özendirebilir. Mesela, sevdiği çizgi karakterin kalem kutusu, sevdiği renklerde değişik kalemler, kendi seçtiği defterler almasına izin verebilirsiniz.

 

24) Cep Telefonu Faktörü:

Doğrudan telefona el koymanız aranızda çatışmaya ve devamında da verimsiz bir ders saati geçirmesine yol açabilir. Öfkelenebilir, sizinle inatlaşmaya çalışabilir ve kişisel alanına saygı duyulmadığını hissedebilir, hele ki bir ergenden bahsediyorsak… Onun yerine, öncelikle konuşmayı deneyebilirsiniz. Telefonun nasıl dikkat dağıtıcı bir etkisi olduğunu, gerekirse kendinizden de örnekler vererek, samimi bir şekilde anlatın. Telefonu almak istemenizdeki amacın onu kısıtlamak değil, daha iyi bir çalışma yapmasını sağlamak olduğunu bilmeli ve hissetmeli.Telefonu kendi seçtiği bir yere koyabilirsiniz yada şifre koydurabilirsiniz. Onun mahremiyetine saygı duymak da buradaki püf nokta.

 

25) Proje Ödevlerini Bireysel Yapmalarını Desteklemek:

Bir proje ödevi varsa bu eksiğiyle, fazlasıyla, eğrisiyle doğrusuyla ona ait olmalı. Aksi halde, ödevin öğretici bir yanı kalmamış olur. Çocuğunuz yardım istediğinde ailesini yanında hissetmeli, sizden destek alabilmeli, fakat sonuçta ortaya çıkan projenin üzerine gururla kendi adını da yazabilmeli. Başardığı noktaları takdir ederek onu yüreklendirin ve bir daha ki sefere hangi noktaları geliştirebilir, daha doğru yapabilir birlikte fikir yürütün.

 

26) Yüksek Sesle Okuma:

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre yüksek sesle okumak bir şeyleri hatırlama yeteneğimizi arttırıyor.

 

27) Anımsatıcı Şifreler Oluşturmak:

Eğlenceli kısaltmalar oluşturmak bilginin hafızada kalıcı olması müthiş bir yol olabilir.Dil bilgisi dersinde kullandığımız ‘fstkçşhp’ buna bir örnek olarak verilebilir. Bir şeyler listesini ezberlemeye çalıştığınızda, her birinin ilk harfini kullanan bir cümle oluşturun. Mesela, sekiz gezegeni ezberlemeye çalışırken.

 

28) İnternet Uygulamalarını Kullanmak:

Çalışma sürecini kolaylaştırmayı ve olabileceğiniz en iyi öğrenci olmanıza yardımcı olmayı amaçlayan çok sayıda çalışma uygulaması bulunmaktadır. KHAN ACADEMY buna güzel bir örnek olabilir.

 

29) Çalıştığınız Ortamı Değiştirmek

Sürekli alıştığınız ortamda çalışmak ve bu konfor beyni uyutabilir. Çalışma ortamınızı değiştirmenin beyninizi yeni hatıraları yeniden biçimlendirmeye zorladığı, yani yeni bir ortamda çalıştığınızda bilgiyi tutma ihtimalinizin daha yüksek olduğu bulunmuştur.

 

30) İyi Bir Uyku:

Yarın ki sınavın için çok çalıştın ve tüm çalışma planına uydun ama aniden hiçbir şeyi hatırlayamıyorsun, 2 + 2 yi bile! Panik yapma. Beyninizin, verdiğiniz tüm bilgileri sindirmek için zamana ihtiyacı var. İyi bir gece uykusu almaya çalışın, sabahleyin size geri dönenlerden şaşıracaksınız.

 

31) İyi çalışma sınıfta başlıyor:

Sınıfta dikkat etmekte zorlanıyorsanız, Gürültülü birinin yanında oturuyorsanız,Tahtayı görmekte zolanıyorsunuz öncelikle Dikkatini çeken iyi bir koltukta oturduğundan emin ol. Öğretmeninize veya ebeveynlerinize, dikkat etmenizi ve iyi notlar almanızı önleyen sorunlar hakkında bilgi verin.

 

32) Yaptığınıza Memnun Olacağınız Planlama:

Cuma gün ki sınav için perşembe akşamından çalışmak hiç eğlenceli olmayacaktır, bu sebepten ertelemeden önceden yapılan planlara uymak iyi bir yol olabilir.

 

33) Parçalara Ayırmak:

Çalışılacak çok şey olduğunda, işleri parçalara bölmek yardımcı olabilir. Diyelim ki 20 yazım kelimesiyle ilgili bir testiniz var. Tüm kelimeleri bir kerede düşünmek yerine, her gece beş kelimelik parçalara ayırmayı ve bir ya da iki farklı parçaya çalışmayı deneyin. İlk denemede bir şey hatırlayamıyorsanız endişelenmeyin. Uygulama burada devreye giriyor. Bir şeyi gözden geçirmek için ne kadar gün harcarsanız, beyninize yapışması o kadar olası.

 

34) Olası Dikkat Süresi 45 Dakika:

Çoğu beyin sadece 45 dakika kadar dikkat edebilir. Bu nedenle, bir süredir çalışıyorsanız ve dikkat etmekte zorlanıyorsanız, biraz su için mola vermeyi veya evin içinde bir yürüyüş yapmayı deneyin.

 

35) Başka Birine Öğret:

Başka birine öğretmek zor kavramları anlamanıza yardımcı olabilir. Bir şeyi öğretmek için kendin bilmek zorundasın. Öğretirken, bilgiyi kendi kelimelerinizle ifade etmeye zorlandığınız için öğrenirsiniz. Bilgileri pekiştirmek için kendinizi tekrar etmeniz gerekebilir. Öğrenciniz sorular soracak ve sorularınızı analiz etmeniz ve cevaplamanız gerekiyor. Arkadaşınızla sınava çalışırken ondan iyi olduğunuzu bildiğiniz yerlerde öğretmen siz olabilrsiniz, böylece hem siz pekiştirir hemde arkadaşınıza fayda sağlarsınız.

 

Ebeveynlere BİR NOT : Yapamadığı, beceremediği konularda aşağılayıcı ve utandırıcı tarzda eleştirmeyin. Bu hem özgüvenini olumsuz etkiler hem de çocuğunuzla iletişiminizin bozulmasına neden olur. Unutmayın ki ancak iyi bir iletişimle, çocuklarınızın sorunları olduğunda bu sorunları sizinle paylaşmasını sağlayabilirsiniz. Aksi halde çocuğunuz sizden uzaklaşabilir.

İlkokul çocuklarında sorumluluk gelişimi için TIKLAYINIZ.

İletişim Formunu Doldurun Biz Sizi Arayalım...

Call Now Button