Hizmetler

EVLİLİK TERAPİLERİ ve ÇİFT DANIŞMANLIĞI

ÇİFT VE AİLE TERAPİSİ

Çift ve aile terapisi sayesinde, evli olan ya da olmayan çiftler, yaşadıkları problemi psikolog eşliğinde profesyonel yardım alarak çözme imkânı bulabilmektedir. Aileler genellikle bir çatışma sonucunda ya da anlaşmazlıkların doğurduğu gerginlik sebebiyle terapiye başvururlar. Birbirini çok severek evlenen bireyler, evlendikten sonra hayal kırıklığına uğrayabilir, karşılaştıkları problemlerle baş etmekte güçlük yaşayabilirler. Çatışmalı veya eksik iletişim, aile fertlerinin birbirlerine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmemeleri ve kıskançlık gibi sorunlar yaşayabilirler. Çiftlerin problemleri genellikle birbirlerine yansıdığından, ilişkinin yapısı da göz önünde bulundurularak bu sorunların beraber ve ele alınması gerekir. Böyle durumlarda, problemler çözümsüz bir hal almadan bir uzmandan evlilik terapisi ve aile danışmanlığı almak, problemlerinize farklı şekillerde bakarak çözüm yolları geliştirmenizi, iletişim sorunlarınızı aşmanızı ve daha kaliteli bir evlilik hayatı yaşamanızı sağlayabilir.
Evlenmeden önce nişanlılık ve flört döneminde, bir çift terapistinden yardım almak, yaşanılan problemleri henüz başlangıç aşamasındayken keşfetmek ve çözüm üretmek konusunda çok yardımcı olacaktır. Evlilik öncesi çiftlerin birlikteliğine ilişkin yaşadıkları kaygı, endişe çift ve aile terapisinde işlenmektedir.  İlişkilerin geleceğine yatırım yaparak daha mutlu bir evliliğin temelleri atılabilir. Ayrıca evlilik öncesinde, evlilik ve aile içi iletişim konularında bireysel ve çift eğitimleri alınabilir.

Çift ve aile terapisinin temel amacı, birlikte oluşturulan hedefler çerçevesinde yine birlikte çözümler geliştirmektir.

Aile Danışmanlığına ihtiyaç duyulan durumlar:

 • Eşler arası ya da ebeveyn – çocuk arası iletişim sorunları
 • Şiddetli geçimsizlik
 • Aldatma
 • Üvey Anne ve üvey baba olmak
 • İkinci evlilikler ve yaşanan problemler
 • Eşler arası cinsel sorunlar
 • Sözlü ve/veya fiziksel şiddet
 • Çocuklarla ilgili sorunlar
 • Eşlerin ailelerinin evliliğe etkisi
 • Maddi sorunlar (iflas, iş kaybı vb…)
 • Ailede yaşanan hastalık ya da kayıp sonrası sorunlar

EVLİLİK TERAPİLERİ

Hiçbir evlilik her yönü ile mükemmel ve sorunsuz değildir. Mutlaka her çift hayatlarının bir döneminde çatışmalar yaşayarak Evlilik terapisine ihtiyaç duymaktadır. Evlilik çatışması hayatta yaşanan en rahatsız edici sorunlardan biri olarak mutlaka destek alınması gereken bir durumdur. Bazı sorunlar çiftler arasında kolay halledilmesine karşın bazı sorunlar atlatılamamakta ve boşanmaya kadar gitmektedir. Oysa bu çatışmaların üstesinden gelmek ve evliliği tekrar düzene sokmak Evlilik terapisi ile mümkündür . İşte bu noktada Evlilik terapisi evlilik ve çift danışmanlığı devreye girmekte, alınan profesyonel yardımla olumsuz gidişat durdurulmaktadır.

EVLİLİK  TERAPİSİ NEDİR?

Evlilik terapisi;  Evlilikte yaşanan sorunları çözmek için eşlerin birbirileri ile sorunları konuşur hale gelmesini sağlayan ve birbirlerini anlamalarına yardımcı olan tedavi yöntemleridir. Terapilerde birbirleri ile iletişim kurmayı öğrenen çiftler, birbirlerini incitmeden tartışmayı öğrenmekte ve sorunları konuşarak halledebilmektedir.

Kişilik olarak birbirlerini olduğu gibi kabullenen çiftler, beğenmedikleri yönlerini de kabul etmeyi öğrenmektedirler. Sorun yaşanan konuların belirlenmesi ve olayın üzerine gidilerek karşılıklı konuşulur hale gelinmesi problemleri çözmede etkili olmakta, eşlerin birbirini anlamalarını sağlamaktadır.

HANGİ DURUMLARDA EVLİLİK ve ÇİFT TERAPİSİNE BAŞVURULMALI?

– İletişim güçlüğü

– Kronikleşmiş çatışmalar

– Uyum sorunları ve tartışmalar

– Güven sorunları

– Geçmişte yaşanan kötü deneyimler

– Ailelerden kaynaklı sorunlar

– Evliliği yürütme konusunda yaşanan kararsızlık

– Öfke kontrolü

– Ailede sorumluluk ve görev dağılımında yaşanan sıkıntılar

– Çocuk sahibi olma kararı alınırken yaşananlar

– Çocuk yetiştirmede yaşanan sorunlar

Çift terapisine başvurmak için zaman kaybetmek problemlerin çözme sürecini uzatmaktadır. Bu nedenle psikoloğa çift olarak gitmek için zaman kaybedilmemeli, hatta sıkıntılar başlamadan yardım alınmalıdır. Terapilere en çok başvuran çiftlerin birbirini seven genç çiftler ve ilişkilerini kurtarmak isteyenler oldukları gözlemlenmiştir.

Az başvuranların ise psikolojik destek almak için uzun süredir bekleyen ve önerilere kapalı olan çiftler olduğu bilinmektedir. Mükemmel evliliğin olmadığı düşünülerek destek almak için çekinilmemeli, sorunlar başladığında zamanın aleyhe çalıştığı akıllardan çıkartılmamalıdır.

Evlilik terapisine başlamak kolay olmasa da ilk adımı atmak çok önemlidir. Özel hayatın yabancı biri ile paylaşılacak olması çiftleri ürkütmemeli aksine kendi başlarına çözemedikleri sorunların altından kalmak için ihtiyaç olduğu düşünülmelidir.

Satir Aile terapisi için TIKLAYINIZ.

Cinsel terapi sayfası için TIKLAYINIZ.

İletişim Formunu Doldurun Biz Sizi Arayalım...

Call Now Button