Hizmetler

OYUN TERAPİSİ

Çocuklar için oyun gerçek hayatın öğrenildiği, dış dünyanın tanındığı ve duyguların ifade edildiği bir aktivitedir. Sosyal gelişime büyük katkı sağlayan oyun hayal ile gerçeğin çocuk tarafından ayırt edilmesini sağlamaktadır. Çocukları son derece mutlu eden oyun, duygu ve düşüncelerini de rahatlıkla ifade etme yoludur. Bu nedenle tüm çocuklar bol-bol oyun oynamalı, oyun oynamaya teşvik edilmelidir.

Oyun Terapisinin Amacı

Büyük insanlar gibi rahatlıkla duygularını ifade edemeyen çocuklar oyun terapisi ile kendilerini ifade edebilmeyi öğrenmektedirler. Günlük hayatta sorunlar yaşayan ve duygularını kolay kolay ifade edemeyen çocuklar oyun terapileri ile sorunlarla baş etmeyi öğrenmekte ve olumsuz davranışlarını değiştirmektedir. Burada amaç çocuğun kendisini iyi hissetmesini sağlamak ve psikolojik sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olmaktır. Birçok yöntemle uygulanan oyun terapilerinde ailelerin de katıldığı terapiler bulunmaktadır.

Uzman bir oyun terapistinin yöntemleri daha profesyonel olmaktadır. çocukla empati kuran terapist, hedefe yönelik çalışmalarla çocuk için uygun oyun ortamını hazırlar. Problemli gördüğü davranışların yerine daha yapıcı ve olumlu davranış ve düşüncelerin olumsuz davranış ve düşüncelerin yerine konulmasına yardımcı olur. Ödüllendirme ile doğru davranışı öğrenen çocuğa doğru mesaj verilmiş olur.

Oyun Terapisinin Süresi

Çocuktan çocuğa değişen terapi süreleri çocuğun içinde bulunduğu psikolojik durumuna ve yaşadığı sorunlara göre farklılık göstermektedir. Kronikleşmiş bir sorunun halledilmesi daha uzun sürerken, henüz yeni gelişmiş bir problem daha kısa sürelerde çözüme ulaşmaktadır.

Boşanmış aile çocukları, evlatlık olanlar, terk edilen çocuklar, şiddet görenler, okulda şiddet yaşayanlar, fobileri ve korkuları olanlar, uyku sorunu yaşayanlar, kardeşini kıskanan çocuklar, her tür tacize uğramış olanlar, kekemelik gibi konuşma problemi olan çocuklar, dikkat eksikliği yaşayanlar, arkadaş çevresi olmayanlar, kendi kabuğuna çekilen çocuklar oyun terapilerine alınmaktadır.

Konsantrasyon, işitsel algı ve odaklanma için TIKLAYINIZ.

İletişim Formunu Doldurun Biz Sizi Arayalım...

Call Now Button