Testler

WÇZÖ-IV (Wisc-R 4) Zeka Testi

Wechsler Zeka Ölçeği – IV (WÇZÖ-IV) Nedir?

Bireysel olarak 6 yaş 0 ay ile 16 yaş 11 ay yaş aralığındaki çocuklara uygulanan ve bilişsel yeteneklerini ölçen, klinik bir ölçme aracıdır. Türkiye’de en kapsamlı ve en geçerli zeka testidir. Güvenilirlik ve geçerlilik bakımından kanıtlanmış en sık kullanılan uygulamalardan biri olarak görülür.

Neden bu uygulamayı yaptırmalıyım?

Bu klinik ölçme aracı sayesinde çocuğunuzla ilgili kapasitesinin ve yeteneklerinin farkına varılmasına ve çocuğunuzun yaşıtlarından ne kadar ileri ve ya ne kadar geri olduğunun saptanmasıyla ilgili çıkarımlarda bulunulmasına yardımcı olacaktır. Bu çıkarımlar sayesinde uygun yöntem ve yönlendirilmesinin yapılması çocuğunuzun gelişimine ve bilişsel yeteneklerinin arttırılmasına yönelik desteklerin sağlanmasına olanak sağlayacaktır.

Uygulanan bu ölçme aracı sayesinde çocuğunuzun güçlü ve zayıf yönleri saptanır. Güçlü yönlerinin olduğunun saptanması bu konuda çocuğunuzu keşfetmenize ve uzman tarafından ona yönelik bir programın belirlenmesinde yardımcı olurken, zayıf yönlerinin saptanmasında ise çocuğunuzun bu konuda gelişimini destekleyen bir yöntemin yine bir uzman tarafından belirlenip bu program eşliğinde var olan zayıf yönlerinin halledilmesinde ve çözülmesinde olanak sağlayacaktır.

Bu uygulama ne kadar sürer?

Çocuğun dikkat ve odaklanmasına bağlı olarak değişmesiyle beraber ortalama 120 dakika ve 150 dakika arasında değişiklik gösterebilir.

Bu uygulamaya gelmeden önce dikkat edilmesi gerekilen durumlar nelerdir?

Öncelikle dikkat ve motivasyon gerektiren bir uygulama olduğu için çocuğunuzun modunun yüksek tutulması önemli bir durumdur. Uzun süren bir uygulama olacağı için çocuğunuzun gelmeden önce karnın tok olması ve tuvalet ihtiyacını gidermiş olması ise diğer önemli konudur. En önemli diğer konu ise çocuğunuzu bir teste sokuyormuş gibi hissettirmemektir. Diğer türlü anksiyete ve kaygısının artması olasılığı çocuğunuzun başarısını olumsuz yönde etkileyecektir.

D2 dikkat testi için TIKLAYINIZ.

İletişim Formunu Doldurun Biz Sizi Arayalım...

Call Now Button