Hizmetler

YETİŞKİNLER İÇİN PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

YETİŞKİNLER İÇİN PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

Yetişkinlerde dönem-dönem sosyal problemler, kişisel problemler, takıntılar, korkular gibi baş gösteren psikolojik sorunlar yaşanmakta ve yetişkin psikolojik danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Günlük hayatın getirdiği stres, eşler arası sorunlar, geçmişte yaşanan kötü tecrübeler bu günün psikoloji sorunlarının temelini oluşturmaktadır.

Psikoloji sorunlar yaşayan yetişkinler ilk etapta bunu kabullenmemekte veya basit görmektedir. Kabullenme aşamasına gelindiğinde ise çoğu zaman sorun çok büyümekte ve tedavi süreci uzamaktadır. Bu nedenle yetişkin psikolojik danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak ve psikoloji destek almak için zaman kaybedilmemelidir.

Çocuk ve gençlerde görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite tüm yaşamı etkileyen bir sorundur. Özellikle okul başarısını son derece olumsuz etkileyen bu sorunun halledilmesi için ek kısa sürede bir psikoloğa başvurulması gerek ektedir. Çocukluktan başlayarak bireyin psikolojik tutum ve davranışları gözlemlenmeli, herhangi bir sorun görüldüğünde psikoloğa gitmek için zaman kaybedilmemelidir.

YETİŞKİNLERDE GöRüLEN PSİKOLOJİK SORUNLAR

– Klinik depresyon

– Dürtü bozuklukları

– Kaygı bozuklukları

– Obsesif kompulsif bozukluk

– Sosyal fobi

– Yeme bozuklukları

– Öfke kontrolü sorunu

– Madde bağımlılığı

Psikoloğa gitme kararının alınmasında gecikilmemeli, problem büyümeden halletme yoluna gidilmelidir. Psikologlar ilk etapta yetişkindeki sorunu tespit etmekte ve kişinin karakterine, sosyal yaşamına ve hedeflerine göre bir tedavi planlamaktadır. Tedavi sonunda birey normal yaşamına dönerek daha verimli ve daha kaliteli bir hayat sürmektedir.

Hayatının çok karmaşık ve yorucu olduğunu düşünen, sürekli kendini mutsuz hisseden ve hayattan zevk almayan bir insan bilinçaltına da bu mesajları göndermekte, yaşadığı olumsuz durum her geçen gün daha da işin içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Duygu değişiklikleri, sosyal ve mesleki alanlardaki problemlerin tedavi edilmesi için yapılan tüm terapiler yetişkin psikolojik danışmanlık hizmetleri arasındadır.

Günlük yaşamda, akademik alanda veya sporda performansı en üst seviyeye çıkarmak mümkündür. Peak performans uzman bir psikolog sayesinde ulaşılabilecek bir aşamadır. Peak performans seviyesine ulaşan bireyler, daha önce uzun sürelerde yaptıkları işleri çok daha kısa sürede yaparak inanılmaz bir performans göstermektedir. Kişinin kendisinin bile şaşırdığı başarma aşaması peak performansın yakalandığı andır.

PSİKOLOJİK SIKINTILAR NELERE YOL AÇAR?

– Kötü giden kariyer yaşamı

– Kişilik gelişim bozukluğu

– İletişim/ilişki sorunları

– Beden sağlığının bozulması

– Mutsuz bir hayat

– Özgüven eksikliği

Birçok insan psikolojik sorunlarını paylaşmakta veya bir psikoloğa gitmekte sıkıntı yaşamaktadır. Yanlış anlaşılmaktan korkan veya yabancı birisi ile problemini paylaşmaktan çekinen bireyler psikoloğa gitme süresini uzattıkça çıkmaza girmekte ve yaşamları daha da çekilmez hal almaktadır. Kariyerinin olumsuz etkilenmesi, aile ve çevre ile ilişkilerinin bozulması giderek büyüyen sorunları da beraberinde getirecek, maddi ve manevi sıkıntılar baş gösterecektir. Dikkat dağınıklığı yaşayan bir yetişkinin okulda ve sosyal yaşamında istediği noktalara gelmesi çok zordur. Sosyal fobileri olanların hayattan zevk almaları beklenemez.

Yeme bozukluğu yaşayan bir bireyin bir müddet sonra sağlığını kaybetmesi kaçınılmazdır. Madde bağımlılığı olan bir bireyin bir müddet sonra toplumda yalnız kalması ve sorununun giderek büyümesi olası bir durumdur. Tüm bu sorunlarla baş etmek için uzmanlara başvurmada zaman kaybedilmemeli ve bir an önce normal hayata dönmek hedeflenmelidir.

Yetişkinler için psikolojik danışmanlık hizmeti sunan psikologlar bireye güven vererek teşhis ve tedaviye başlar, bireyin yaşam kalitesinin yükselmesine büyük destek olurlar. Mutlu toplumlar mutlu insanlarla mümkündür. Çocukluktan başlayarak gerektiğinde psikoloji destek almadan kaçınılmamalı, sorunlar büyümeden destek alınarak normal yaşama devam etme amaçlanmalıdır. Psikologlara danışmak ve tedavi olmak için çekinecek hiçbir durum söz konusu değildir.

Günlük yaşamda karşılaşılan zorluklar, iş ve aile hayatında yaşanan sıkıntılar bazen başa çıkılması zor bir duruma neden olmaktadır. Yetişkinler dönem-dönem sosyal problemler, kişisel problemler, takıntılar, korkular gibi baş gösteren psikolojik sorunlar yaşanmaktadır. Günlük hayatın getirdiği stres, eşler arası sorunlar, geçmişte yaşanan kötü tecrübeler bugünün psikolojik sorunlarının temelini oluşturmaktadır.

Kaygılar, takıntılar, saplantılar, kişilik sorunları, dikkat dağınıklığı başta olmak üzere birçok sorun bireylerin hayatını kâbusa çevirmektedir. Hayatının çok karmaşık ve yorucu olduğunu düşünen, sürekli kendini mutsuz hisseden ve hayattan zevk almayan bir insan, bilinçaltına da bu mesajları göndermekte, yaşadığı olumsuz durum her geçen gün daha da işin içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Psikolojik sorunlar yaşayan yetişkinler ilk etapta bunu kabullenmemekte veya basit görmektedir. Kabullenme aşamasına gelindiğinde ise çoğu zaman sorun çok büyümekte ve sorunlu süreç uzamaktadır. Bu nedenle yetişkin psikolojik danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak ve psikoloji destek almak için zaman kaybedilmemelidir. Duygu değişiklikleri, sosyal ve mesleki alanlardaki problemlerin aşılması için yapılan tüm terapiler yetişkin psikolojik danışmanlık hizmetleri arasındadır.

Yeti̇şki̇nlerde Özgüven Eksi̇kli̇ği̇:

Özgüven bir insanın kendi hayatıyla ilgili aldığı kararları gerçekleştirmek ve bunun arkasında durma konusunda kendine verdiği cesaret duygusudur. Bunun yanında özgüven kişinin, kendi aldığı kararların olumlu olduğunu düşünmesi, kendini sevmesi, yapabileceğine inanması, her konuda yeterli olduğunu bilmesi, kısaca kendini sevip inanması demektir. Bu duyguların eksikliği ise özgüven eksikliği dediğimiz psikolojik sorunu meydana getirmektedir. Bu sorunu yaşayan kişilerin kendisinden memnun olmadığı ve sürekli olarak sıkılgan bir ruh hali içerisinde bulunduğu gözlemlenmektedir. Sorunu kabullenme ile başlayan tedavi sürecinde bir psikologdan yardım alınmalıdır. Neticede sosyal hayata yeniden girilecek ve kişinin özgüvenini tekrar kazanması sağlanacaktır.

 Yeti̇şki̇nlerde Algı Problemi̇ ve Di̇kkat Dağınıklığı:

Okuduğunu anlamama, çabucak sıkılma, önemli şeyleri unutma, dikkatini bir türlü toparlayamama şeklinde kendini gösteren algı problemi, psikolojik destekle kolaylıkla halledilen bir problemdir. Günlük yaşamda, akademik alanda veya sporda performansı en üst seviyeye çıkarmak mümkündür. Peak performans uzman bir psikolog sayesinde ulaşılabilecek bir aşamadır. Peak performans seviyesine ulaşan bireyler, daha önce uzun sürelerde yaptıkları işleri çok daha kısa sürede yaparak inanılmaz bir performans göstermektedir. Kişinin kendisinin bile şaşırdığı başarma aşaması peak performansın yakalandığı andır.

Birçok insan psikolojik sorunlarını paylaşmakta veya bir psikoloğa gitmekte sıkıntı yaşamaktadır. Yanlış anlaşılmaktan korkan veya yabancı birisi ile derdini paylaşmaktan çekinen bireyler, psikoloğa gitme süresini uzattıkça çıkmaza girmekte ve yaşamları daha da çekilmez hal almaktadır. Kariyerinin olumsuz etkilenmesi, aile ve çevre ile ilişkilerinin bozulması, giderek büyüyen sorunları da beraberinde getirecek, maddi ve manevi sıkıntılar baş gösterecektir. Dikkat dağınıklığı yaşayan bir yetişkinin okulda ve sosyal yaşamında istediği noktalara gelmesi çok zordur. Yeme bozukluğu yaşayan bir bireyin bir müddet sonra sağlığını kaybetmesi kaçınılmazdır. Madde bağımlılığı olan bir bireyin bir müddet sonra toplumda yalnız kalması ve sorununun giderek büyümesi olası bir durumdur. Tüm bu sorunlarla baş etmek için uzmanlara başvurmada zaman kaybedilmemeli ve bir an önce normal hayata dönmek hedeflenmelidir.

 

Panik Atak şikayetleriniz için BURADAN bilgi alabilirsiniz.

 

İletişim Formunu Doldurun Biz Sizi Arayalım...

Call Now Button